Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém z farního kostela Nanebevzetí Panny Marie (Černošice)

Černošice, Komenského ulice 1

WWW: www.trs-farnosti.cz
vlak z pražského Hlavního nádraží (metro C) - 20 min. - nebo ze Smíchovského nádraží (metro B) - 13 min. - směr Karlštejn a Beroun do zastávky Černošice, potom pěšky kolem kříže u závor do Komenského ulice; doba chůze ke kostelu 5 min.
autem z Prahy - Radotína po silnici II/115 směrem na Karlštejn, v Černošicích za železničním přejezdem zabočit doprava do Komenského ulice

Nejstarší stavební památka současných Černošic je poprvé připomínána v roce 1352. V průběhu staletí byl kostel mnohokrát upravován a přestavován. Do dnešní podoby byl přestavěn v roce 1774 nákladem mlynáře Jiřího Kotašky. Jednolodní obdélná stavba je v západním průčelí ukončena osmibokou věží. Hlavnímu oltáři z počátku 18.stol. dominuje barokní obraz Nanebevzetí Panny Marie se zlaceným zdobeným rámem. Po stranách jsou boční oltáře, na evangelijní straně s renesančním obrazem Panny Marie a sv. Anny, která chová na klíně Ježíška, na epištolní straně barokní kříž se sochami Bolestné P. Marie a sv. Jana Evangelisty. V 80. letech 20. století byla ke kostelu přistavěna sakristie, v r. 2012 zpovědní místnost. V posledních letech byla opravena střecha kostela včetně krovu a fasáda a na přelomu let 2011 a 2012 proběhla celková rekonstrukce interiéru kostela, položení nové podlahy a umístění nových lavic. V té době byla objevena a restaurována barokní freska na stěně za křížem zobrazující duše v očistci. Byl instalován nový mramorový obětní stůl, ambon a křtitelnice. V roce 2014 byl restaurován dřevěný vyřezávaný rám obrazu hlavního oltáře. Farnosti i veřejnosti slouží komunitní centrum MaNa - společenské prostory naproti kostelu. U kostela je hřbitov.

Kostel je jednolodní, vstup v západním průčelí se nachází v přízemí čtyřboké, v patře pak osmiboké barokní věže. Nacházejí se v ní tři zvony: sv. Rosalie (pocházející z roku 1700, přelit roku 1849) a dále Marie a Václav z roku 1949 věnované děkanem Adolfem Piťhou na památku osvobození v roce 1945.
Hlavní oltář z roku 1713 zdobí barokní obraz Nanebevzetí Panny Marie ve zlaceném rámu. Jeden z bočních oltářů nese renesanční obraz Panny Marie a sv. Anny, která chová na klíně Ježíška, druhý pak barokní kříž se sochami P. Marie Bolestné a sv. Jana Evangelisty. V roce 1940 místní rodiny (rodina Bočkova, Paříkova a další) věnovaly kostelu vitrážní okna. Vyrobila je pražská dílna V. Staněk a V. Šebek.

www.wikipedia.cz

Betlém



Kostel Nanebevzetí PM Kostel Nanebevzetí PM Interiér kostela Interiér kostela Část křížové cesty
Kostel Nanebevzetí PM Kostel Nanebevzetí PM Interiér kostela Interiér kostela Část křížové cesty

Kostel Stětí sv.Jana Kostel ze zahrady Interiér kostela Hlavní oltář Vitráž
Nanebevzetí PM Nanebevzetí PM Interiér kostela Hlavní oltář Vitráž


© 2018 Vladimír Plecháč, GComp